Globális trendek, magyarországi hatások, baloldali szempontok
A politikai tervezés, a legfontosabb politikai, gazdasági és társadalmi kihívásokra adott helyes válaszok megadása soha nem egyszerű feladat, de 2020-ban, az egész világra kiterjedő egészségügyi, gazdasági és szociális krízis, illetve a globális klímaválság kellős közepén könnyen lehet az embernek olyan érzése, mintha előrehozták volna a jövőt, és ezzel együtt sok tekintetben az igazság óráját is. Az egyszerre jelentkező válságok egyben sokszorosan aláhúzzák azt, amit békeidőben is jó lenne mindig szem előtt tartani: a megoldandó hazai közpolitikai problémák jelentős része nem önmagában létezik, hanem tágabb nemzetközi folyamatok formálják őket, illetve azok részének tekinthetők. A rendkívül gyorsan változó környezetben a különböző világnézetek is versenyeznek egymással. Nagy jelentősége van tehát annak, hogy a szociáldemokrácia a saját értékein keresztül miként értelmezi a főbb globális kihívásokat, és azokra milyen közpolitikai válaszokat ad.
Jelen tanulmány célja, hogy bemutassa a következő évtized várhatóan legmeghatározóbb globális trendjeit, azok magyarországi hatásait, illetve azokat a baloldali szempontokat, amelyek meghatározhatják a főbb kihívásokra adandó hazai közpolitikai megoldások irányát. Ezt az ívet vázoljuk fel egyenként, az egyes fejezetekben is: először a globális trend főbb jellegzetességeit vizsgáljuk, ezt követően a kérdés magyarországi relevanciáját elemezzük, majd azokat a baloldali nézőpontból fontos tényezőket vesszük számba, amelyek megkerülhetetlenek a jövő válaszainak kidolgozásához. Bizonyos területeken egyértelmű a kapcsolódás a baloldali értékrend és a globális trendek által támasztott kihívások között, és viszonylag kézenfekvőek is lehetnek a válaszok. Más kérdésekben ugyanakkor erősebben jelennek meg dilemmák, olyan központi kérdések, amelyekkel kapcsolatban a baloldalnak még sok vitát kell lefolytatni a koherens közpolitikai válaszok kiérleléséhez.
Nem törekedhettünk a teljesség igényére sem a Magyarországra ható globális trendek, sem az egyes kihívásokra adható válaszok terén. Azonban valamennyi, a tanulmányban érintett téma (klímaválság, globális járványok, a technológia fejlődés és a munka világa, demográfiai kihívások, az átalakuló globális erőviszonyok és a növekvő területi egyenlőtlenségek) esetében bemutatjuk, hogy lehetséges úgy gondolkodni az előttünk álló évek fontos kérdéseiről, hogy nem veszítjük szem elől az igazságosság, a szolidaritás, az esélyegyenlőség és a fenntarthatóság értékeit.
Bíró-Nagy András és Győri Gábor tanulmánya → PDF formátumban